MaSTER FRAME® Metodu, Japonya’da uzun Ar&Ge çalışmaları sonucunda geliştirilmiş, inovatif bir yapısal güçlendirme tekniğidir. Binanın kullanımı devam ederken, mevcut yapının taşıyıcı sistemine yapı dışından ilave betonarme çerçeve ekleyerek, mevcut yapının depreme karşı güçlendirilmesi metodudur.

Bu metot, Japonya’da 40’ın üzerinde binada uygulanmış olup, Türkiye’de birçok mühendislik, tasarım ve uygulama projeleri devam etmektedir.

MaSTER FRAME® Kataloğumuzu İncelemek İçin Tıklayınız!
MaSTER FRAME Uygulama Öncesi

MaSTER FRAME® Uygulama Öncesi

MaSTER FRAME Uygulama Aşaması

MaSTER FRAME® Uygulama Aşaması

MaSTER FRAME Uygulama Sonrası

MaSTER FRAME® Uygulama Sonrası

MaSTER FRAME®'in Avantajları

MaSTER FRAME® Ne Kazandırır?

Yapı İçine Girilmemektedir Ve Yapının Kullanımı Devam Ederken Uygulama Yapılabilmektedir:

İnşaat Süresi Daha Kısadır; Ses, Toz ve Titreşim Azalmaktadır:

MaSTER Disk-Ankraj® patent koruması altında özel bir ankraj (ard-montaj tip kimyasal ankraj) olup, MaSTER FRAME® metodunun kilit bir malzemesidir. Yüksek kesme dayanımı ve düşük dayanımlı betonlarda yüksek performans sağlamasının yanı sıra, konvansiyonel ankrajlara kıyasla daha az sayıda uygulanarak ekonomik ve hızlı çözüm de sağlamaktadır.

MaSTER Disk-Ankraj® Kataloğumuzu İncelemek İçin Tıklayınız!

MaSTER Disk-Ankraj®’ın Avantajları

Benzer bir birleşimde konvansiyonel ankraj ve MaSTER Disk-Ankraj® ile uygulama farkı

MaSTER Disk-Ankraj®’ın Kesme Dayanımı

MaSTER Disk-Ankraj® patentli özel bir ankraj (ard-montaj tip kimyasal ankraj) olup, düşük dayanımlı betonlarda dahi yüksek kesme dayanımına sahiptir. MaSTER Disk-Ankraj®, yüksek kesme dayanımı sayesinde konvansiyonel ankrajlara kıyasla daha az sayıda ve daha az ekme boyu ile uygulama imkanı sunmaktadır. MaSTER Disk-Ankraj®’ın yüksek kesme dayanımı, İstanbul Teknik Üniversitesi Yapı ve Deprem Laboratuvarı’nda yapılan kapsamlı deneyler ile teyit edilmiştir.
Düşük ekme boyu (192 mm) ile düşük dayanımlı betonlarda (7.94 MPa) yüksek kesme dayanımı, İTÜ Yapı ve Deprem Laboratuvarı Deney sonucu.

MaSTER Disk-Ankraj®’ın Çekme Dayanımı

MaSTER Disk-Ankraj®’ın, yüksek kesme kapasitesinin yanında, ankrajın ekili boyu ile orantılı olacak biçimde yüksek artık/kalıcı çekme kapasitesine de sahiptir. MaSTER Disk-Ankraj® özel formu sayesinde kesme göçmesi sonrasında dahi yüksek çekme dayanımına sahiptir. MaSTER Disk-Ankraj®’ın kesme göçmesi sonrası dahi sahip olduğu yüksek çekme dayanımı, İstanbul Teknik Üniversitesi Yapı ve Deprem Laboratuvarı’nda yapılan kapsamlı deneyler ile teyit edilmiştir.
Düşük ekme boyu (192 mm) ile düşük dayanımlı betonlarda (7.94 MPa)  kesme göçmesi sonrasında dahi yüksek çekme dayanımı, İTÜ Yapı ve Deprem Laboratuvarı Deney sonucu.

MaSTER Disk-Ankraj® Uygulaması

Konvansiyonel ankrajların montajında kullanılan darbeli matkap ile delik açma uygulamasının aksine, MaSTER Disk-Ankraj®’ın montajı için mevcut yapı elemanlarında açılan delikler, özel elmas uçlu karot makineleri ile açılmakta olup, montaj esnasında mevcut yapı elemanlarına zarar verilmeden imalat tamamlanmaktadır. 160 mm’den başlayan düşük ekme boyu ile konvansiyonel ankrajlarda sıklıkla yapılan del-geç uygulaması gerekmemektedir.

Özel elmas uçlu karot makinesi ile MaSTER Disk-Ankraj® deliği açılması.

MaSTER Disk-Ankraj® montajı için geliştirilen özel elmas karot uçları ile;

MaSTER Disk-Ankraj®’ın Diğer Kullanım Alanları

- Güçlendirme Elemanları İçin Beton-Çelik Bağlantısı -

MaSTER Disk-Ankraj®, MaSTER FRAME® metodunun dışında, yapıları güçlendirmek için kullanılan güçlendirme elemanlarının mevcut yapıya montajında bağlantı elemanı olarak da kullanılmaktadır. Özellikle güçlendirme elemanlarının mevcut yapının taşıyıcı sistemine bağlantısında etkin bir biçimde kesme kuvveti aktarımının söz konusu olduğu durumlarda, MaSTER Disk-Ankraj® daha az ekme boyu ve daha az sayıda uygulanarak güvenli birleşimler sağlar.

MaSTER Disk-Ankraj®’ın yüksek kesme kuvvetinin aktarıldığı bir birleşimde bağlantı elemanı olarak kullanılması.